A+ A A-

AKP-CHP arasında bir koalisyon kurulması da kısa vadede bir çıkış olabilir ancak bu seçeneğin gerçekleşmesi olanaksız değilse de çok zor görünmektedir. Belli ki yeni bir seçime doğru gidiliyor.

28/07/2015 

 

13 yıllık AKP iktidarı yine bir Soğuk Savaş ürünü olan “irtica tehdidi”ni ortadan kaldırmaktan öte bir şey yapmadığı gibi Soğuk Savaş ayarlarına dönünce HDP’nin 7 Haziran’daki zaferini hazırlayan koşulları da adım adım oluşturmaya başladı.

 16/06/2015 

 AKP liderinin önünü kesebilecek tek güç olarak HDP herkese elini uzatmış, 7 Haziran’ı bir kâbusa değil de şölene çevirecek fırsatı sunuyor. HDP barajı aşar ve Meclis’e girerse çok yönlü etkileri olacaktır.

10/04/2015  

 

Ana gövdesini Kürt hareketi oluştururken solun çeşitli kesimlerini de içeren bir tür koalisyon ya da ittifak partisi olan HDP, SYRIZA'ya en çok benzeyen oluşumdur.

30/01/2015

  

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZALTI ASKER, DÖRT PARTİ LİDERİ, BİR HUKUKÇU…

İlk baskısı Ekim 2006’da yapılan bu kitap on cumhurbaşkanının seçilme hikâyelerini aktarırken on birincinin seçiminin neden bir krize yol açtığına ışık tutmaya çalışmıştı. On birincinin, yani Abdullah Gül’ün de seçilme hikâyesinin eklendiği bu genişletilmiş dördüncü baskı, on ikincinin seçiminin neden bu kadar gergin ve tartışmalı olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır.

Demirtaş oylarını % 6-7 civarından % 10’lara ve hatta daha da üzerine çıkarırsa bu sonuç Türkiye’yi Gezi gibi ferahlatır. % 10 civarında oy demek yaklaşık 5 milyon seçmen, aileleriyle birlikte 10 milyondan fazla insan demektir.

 

30 Mart seçimleri AKP'nin zayıflamasıyla güçlenecek olanın CHP değil, MHP olacağını gösterdi. Öyleyse artık CHP de bir karar vermek zorunda